top of page
Temel İSG Sertifikası Logo

İSG Uzaktan Eğitim

İSG Uzaktan Eğitim konusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımında İSG Uzaktan Eğitim Nedir? konusuyla beraber, İSG Uzaktan Eğitim Programlarının Hazırlanması ve İSG Uzaktan Eğitim Süresi başlıkları da ele alınacaktır.


İSG Uzaktan Eğitim
İSG Uzaktan Eğitim

İSG Uzaktan Eğitim Nedir?

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirtildiği gibi İSG uzaktan eğitim, işverenin çalışanlarına vermekle sorumlu olduğu bir eğitimdir. Bu eğitim iş sağlığı ve güvenliği, meslek hastalıkları ve hijyen gibi konularda çalışanların aydınlanmasını sağlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Kariyer Enstitüsü™ iştiraki olan Temelisg.com.tr  eğitim kurumlarında çalışanlara özel İSG Uzaktan Eğitim verilmektedir.


İSG Uzaktan Eğitim Programlarının Hazırlanması

Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik bünyesinde yer alan 10. Maddeye göre:

  • İşveren düzenli aralıklarla Temel İSG eğitim faaliyetlerinin düzenlemekle yükümlüdür. Ayrıca 2 veya 3 yıllık eğitim programlarının hazırlanmasından da sorumludur.

  • Eğitim programlarının hazırlanmasında çalışanların veya temsilcilerinin görüşlerini alır.

  • İşe yeni alımlarda ve değişen şartlara göre yeni risklerin olması durumunda yıllık programlarına ilave yapar.

  • İlgili mevzuatın değişmesi veya çalışma şartlarına bağlı olarak yeni risklerin ortaya çıkması halinde çalışanların uygun eğitim almasını sağlar.

  • Yıllık eğitim programında verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde yapılacağı, eğitimin süresi, hedefi ve amacı hususları belirlenir.


İSG Uzaktan Eğitim Süresi

İşverenin çalışanlarına vermekle yükümlü olduğu İSG Uzaktan Eğitim süreleri düzenli aralıklarla tekrarlanır. İSG Uzaktan Eğitim sürelerini anlamak için tabloya göz atalım:

Az Tehlikeli İşyerleri

En az 18 saat

Tehlikeli İşyerleri

En az 12 saat

Çok Tehlikeli İşyerleri

En az 16 saat

İSG Uzaktan Eğitim Süreleri

Temelisg.com.tr olarak İSG Uzaktan Eğitim sistemini Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirtilen eğitim saatlerine uygun bir şekilde eğitim vermektedir.


Bu içeriğimiz umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Bir Kariyer Enstitüsü A.Ş iştiraki olan Uzaktan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sistemi Temel İsg Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.

bottom of page