top of page
Temel İSG Sertifikası Logo

Temel iSG Eğitimi Nereden Alınır?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır? Sorusu çoğu çalışan ve işveren tarafından dile getirilmektedir. Bu yazımızda bu sorunun yanında Temel İş Güvenliği Eğitimi Sertifikası Nedir? Temel İSG Eğitimleri Ne Zaman Tekrarlanır? sorularına da cevap vereceğiz. Yazımıza Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır? sorusuyla başlıyoruz.Temel İsg Eğitimi Nereden Alınır?
Temel İsg Eğitimi Nereden Alınır?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa istinaden bir İşveren mahiyetinde çalıştırdığı tüm çalışanlara Temel iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek zorundadır.


Temel iSG Eğitimi Nereden Alınır sorusunun cevabını verdiğimiz bu makalede, eğer İşveren bu eğitimi kendi imkanları ile yerine getiremiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Kariyer Enstitüsü™ iştiraki olan Temelisg.com.tr gibi uzaktan eğitim sağlayan eğitim kurumlarından Temel İsg Eğitimi aldırmalıdırlar.


Çalışanlara verilecek olan İSG eğitimlerinin süresi eğitim verilecek kurumun işyeri tehlike sınıfına göre değişiklik gösterir.


Buna göre Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik de belirtildiğine göre aşağıda belirtilen tabloda bu değişiklikler gösterilmiştir. İşte o değişiklikler;


Temel iSG Eğitimi Nereden Alınır?

🔸Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşletmeler

🕚︎ 16 saat Temel İsg Eğitimi

🔸Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşletmeler

🕚︎ 12 saat Temel İsg Eğitimi

🔸Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşletmeler

🕚︎ 8 saat Temel İsg Eğitimi

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi almak istediğinizde size tavsiyemiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir kursu tercih etmeniz olacaktır.

Temelisg.com.tr olarak hizmet verdiğimiz kurum ve kuruluşlara Temel İsg Eğitimi vermekteyiz. Temel İsg Belgesi için Temelisg.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nedir?


İşyeri Çalışanları veya diğer katılımcılar Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi programını tamamladıktan sonra her katılımcıya Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası verilmektedir.

Katılımcıların almış olduğu Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi; katılımcının zorunlu olan


Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerine katıldığını gösterir. Temel İsg Uzaktan Eğitim Sistemi ile çalışanlarınıza Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi aldırabilirsiniz.

Temel İsg Uzaktan Eğitim Sistemi avantajı hem iş veren hem de çalışanlar için zaman tasarrufu sağlayacaktır. Çalışanlar saatlerce Kurslarda ya da eğitim salonlarında kalmayacak. Böylelikle her çalışan için yasal zorunluluk olan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimini çalıştıkları yerde işlerini aksatmadan alabileceklerdir.


Temel İsg Uzaktan Eğitim Sistemi size büyük kolaylık sunacaktır. İhtiyacınız olan internet bağlantısı, bilgisayar, tablet veya mobil telefondan fazlası değildir.


Temel İSG Eğitimleri Ne Zaman Tekrarlanır?

Temel İSG Belgesi alan biri hangi sıklıkla ya da hangi durumlarda Temel İSG Eğitimi alması gerekmektedir? Bu soruyu çoğu katılımcının merakıdır. İşte bu soruların cevabı:

  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde Her yıl 16 Saatlik Temel İsg Eğitimi,

  • Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde iki yılda bir 12 Saatlik Temel İsg Eğitimi,

  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde üç yılda bir 8 Saatlik Temel İsg Eğitimi,

  • İşe yeni girişlerde,

  • Malzeme ve Ekipmanlarda değişikliğe gidildiği durumlarda,

  • İşyerinde Kullanılan teknolojiler de değişikliğe gidildiğinde,

  • Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara,

  • İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce,

eğitimleri tekrar almaları gerekmektedir.


Konu ile ilgili Temel İSG Eğitimi Ücreti Ne Kadar? | 2023 yazımızı da okuyabilirsiniz.Bu içeriğimiz umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Bir Kariyer Enstitüsü A.Ş iştiraki olan Uzaktan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sistemi Temel İsg Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.

bottom of page